Aktualności
wystawa „projektowanie z zamkniętymi oczami- prawda czy wyzwanie?”

jest problem. staramy się nie tworzyć problemów, ale jeśli te są, to trzeba je sensownie rozwiązać. co nie?

zapraszamy na wystawę „projektowanie z zamkniętymi oczami- prawda czy wyzwanie?”.  wernisaż odbędzie się 20 marca 2017 o godzinie 18 w instytutucie dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

wystawa przedstawia projekty studentów projektowania komunikacji uniwersytetu wrocławskiego zrealizowane w ramach przedmiotu struktury wizualne. 

 o wystawie

tematem wystawy są gry edukacyjne dla młodzieży z dysfunkcją wzroku. studenci projektowania komunikacji we współpracy z  dolnośląskim ośrodkiem szkolno-wychowawczym nr 13 dla niewidomych i słabowidzących we wrocławiu realizowali projekty gier o różnorodnej tematyce. są wśród nich te rozwijające refleks, ukierunkowane na myślenie symboliczne, liczenie, umożliwiające rozróżnianie kolorów, rozpoznawanie i zapamiętywanie kształtów, a także pomoce dydaktyczne ułatwiające tworzenie trójwymiarowych obrazów.

czy osoby niewidome mogą projektować obrazy? oczywiście tak. uczą się tego w dsosw we wrocławiu. studenci projektowania komunikacji otrzymali (nie)łatwe zadanie zaprojektowania gier edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych. dlaczego niełatwe? takich tematów zwykle się unika. nie znamy się. dlaczego łatwe? bo podchodzimy do tematu „z zewnątrz” zaczynając od podstawowych elementów obrazu i ich kodów. jeśli nie znamy kodów, tworzymy je od nowa. jak to zrobić? potrzebna jest kreatywność i świeże spojrzenie. a skąd to się bierze, to oczywiście wiadomo, z komunikacji ale i obserwacji, „pewnej niepewności” oraz potrzeby tworzenia eksperymentów.

część studentów odwiedzała dsosw, rozmawiała z niewidomą młodzieżą, najważniejsza okazała się wymiana idei bez unikania tabu, kreatywność, podejście do tematu „od nowa” i rozpoczęcie pracy od najprostszych elementów. bez zbędnej komplikacji.

 

wernisaż
data:
20.03.2017, godz. 18:00
miejsce:
instytut dziennikarstwa i komunikacji społecznej uwr
przestrzeń:
hol przy sali wielkiej zachodniej