Aktualności
warsztaty przemoc bez mocy. oerlinghausen

Przemoc bez mocy to niemiecko-polsko-ukraiński projekt działania przeciwko mowie nienawiści i przemocy, wykorzystujący komunikację subwersywną, do którego tworzenia zapraszamy studentów z Niemiec, Polski i Ukrainy. Warsztat kompetencyjny odbędzie się tradycyjnie w Oerlinghausen (Niemcy) w zaprzyjaźnionym ośrodku szkoleniowym Villa Welschen w terminie 15-20.02.2016. Serdecznie zapraszamy.

vernünftige sprachezakres tematyczny
 • Czy można protestować przeciwko przemocy bez mocy przemocy?
  Brak tolerancji, dyskryminacja, nienawiść, przemoc. Można narzekać i kręcić głową. Niestety nic to nie da i niczego nie zmieni. Nienawiść trzeba “zwalczać”. Ale czy tą samą mową (nienawiści)? Już za Einsteina było wiadomo, że problemów nie można rozwiązać za pomocą tego samego sposobu myślenia, w oparciu o który powstały. Trzeba zatem użyć głowy, “wyjść z pudełka” i poszukać alternatywnych rozwiązań. To właśnie jest celem naszego niemiecko-polsko-ukraińskiego warsztatu. Chcemy się zastanowić nad widocznym i niewidocznym, przybliżyć językowe i wizualne obrazy codziennej dyskryminacji oraz dekonstruować i uwidaczniać mechanizmy mowy nienawiści. Chodzi przy tym o radykalną zmianę perspektywy, o sztukę odwracania. Czy nie jest ciekawym rozwiązaniem wykorzystanie wywrotności subwersji, kompromitującej “mowę nienawiści” i wpędzającej jej kody w kozi róg?
 • Co chcemy zrobić?
  Podczas warsztatów w projekcie kreatywnej strategii komunikacyjnej protestu wobec przemocy wykorzystamy subwersję. Treść warsztatu mogą współtworzyć wszyscy jego uczestnicy - każdy bowiem przyczynia się do wyniku pracy projektowej. Dbamy o dobry teamwork i koncentrujemy się na dynamice grupy. Stosujemy zróżnicowane metody, takie jak praca projektowa i zespołowa, gry i symulacje anti-bias, dyskusje, techniki afirmacji i design thinking. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy będą mogli zaimplementować “na własnym podwórku” wypracowane rozwiązanie i sprawdzić, jak działa ono w praktyce.
 • Kto może uczestniczyć w warsztatach?
  Zapraszamy zainteresowanych projektowaniem komunikacji i pracą warsztatową studentów różnych kierunków, którzy nie ukończyli 26 lat; ciekawych nowego i gotowych do pracy w interkulturowym i interdyscyplinarnym zespole.
 • W jakim języku prowadzone będą warsztaty?
  Po polsku, niemiecku i ukraińsku, a w razie potrzeby będziemy posiłkować się językiem angielskim. Przewidujemy tłumaczenia konsekutywne,
logistyka
 • punkt wyjścia: spotkanie, wymiana, inspiracje, projektowanie, zmiana
 • uczestnicy: studenci różnych kierunków, którzy nie ukończyli 26 lat; ciekawi nowego i gotowi do pracy w interkulturowym i interdyscyplinarnym zespole
 • koszt: 70 euro (pobyt/nocleg/wyżywienie/materiały) + koszty podróży (zwrot kosztów podróży do 60% po zakończeniu projektu)
 • język: polski/niemiecki/ukraiński
 • miejsce: oerlinghausen
 • zapisy: do 31.01.16 - link
 • kontakt: e-mail