Aktualności
obrazy świata w komunikacji polskiej skrajnej prawicy – nowa książka

serdecznie polecamy nową książkę naszego kolegi, dra marcina pielużka pt. „obrazy świata w komunikacji polskiej skrajnej prawicy”. w publikacji autor skupia się na analizie przeprowadzonych badań korpusowych mających na celu znalezienie cech charakterystycznych języka skrajnej prawicy na przykładzie zinów. opis wydawniczy znajdziecie państwo poniżej, a my oczywiście zachęcamy do lektury.opis

brak interpretacji oraz uniwersalizacja ideologii nacjonalistycznej przyczynia się do normalizacji i legitymizacji radykalnych haseł, konceptów oraz symboli nienawiści, a tym samym adaptowane są na poziomie interdyskursu strategie normalizacyjne, charakterystyczne dotychczas jedynie dla komunikacji wewnątrzsystemowej skrajnej prawicy. przykładowo swastyka wprowadzana jest do publicznego dyskursu nie tylko w postaci różnorodnych form, ale również z wykorzystaniem referencji do mitologii (symbol słońca) lub też prezentowana jest jako symbol silnie powiązany z rodzimymi kulturami. lokowana jest ona w interdyskursie za pomocą różnorodnych terminów [...], dzięki czemu następuje rozmycie negatywnej semantyki nazistowskiego symbolu.

ze wstępu

polityczne ziny różnych odłamów polskiej skrajnej prawicy (neofaszystów, skinheadów,  narodowców i neopogan), które są materiałem badawczym marcina pielużka, to  zarazem swoisty rezerwuar, z którego czerpie współczesny, coraz bardziej prawicowy, dyskurs publiczny. książka uświadamia i w znacznej mierze dokumentuje zjawisko przemycania skrajnie prawicowych ideolagemów do  "normalnego" dyskursu  politycznego poprzez różne zabiegi eufemizacyjne.

z recenzji prof.dr.hab.tomasza stępnia

informacje wydawnicze

 

  • wydawnictwo: libron
  • liczba stron: 372
  • isbn: 978-83-65705-47-1
  • księgarnia: link
  • opis: link
Aktualności
wernisaż wystawa communication design
kto: communication design
gdzie: instytut dziennikarstwa i komunikacji społecznej