Aktualności
interkulturowy warsztat: komunikacyjne i kulturowe konstrukcje wykluczenia

Zapraszamy do udziału w międzynarodowych warsztat z cyklu „komunikacja komunikuje”. Temat nadchodzących warsztatów to: „Komunikacyjne i kulturowe konstrukcje wykluczenia”. Warsztaty odbędą się w terminie 13-19.02.2017 w Oerlinghausen (Niemcy). 

Wykluczenie to kategoria, która odmieniana jest przez wszystkie przypadki i we wszystkich systemach społecznych. Zatem postrzegana i utożsamiana może być różnie: w kategoriach wykluczeń ekonomicznych, prawnych, politycznych, kulturowych na poziomie grup i organizacji. Ale nie tylko. Właśnie współczesnym obrazom wykluczeń z uwzględnieniem zrównoważonego projektowania komunikacji chcemy dedykować serię warsztatów pt. „komunikacja komunikuje”. Chcemy przyjrzeć się problemowi wykluczenia w różnych obszarach otaczającej nas rzeczywistości, by móc zrozumieć problem. Zrozumienie traktujemy tutaj jako punkt wyjścia w projektowaniu. Tym samym serdecznie Państwa zapraszamy do tego procesu w formie interkulturowych warsztatów kompetencyjnych.

Ciekawi nas, jak powstają obrazy rzeczywistości i jak te obrazy przekładają się na komunikacje i dalej na (nie)działanie systemu społecznego. Główny nacisk kładziemy na podobieństwa i różnice w różnych konstruktach wykluczenia — w różnych komunikacjach i w różnych językach. Naszym celem jest poznanie, a dążeniem (marzeniem) — projektowanie (komunikacji).



Informacje o warsztacie

Zapraszamy zainteresowanych projektowaniem komunikacji i pracą warsztatową, multiplikatorów i studentów różnych kierunków i wszelkich dziedzin, którzy nie ukończyli 26 lat; ciekawych świata, innych i nowego, zmotywowanych do pracy w interkulturowym i interdyscyplinarnym zespole. Zapraszamy do aktywnego udziału w roli obserwatorów, designerów, prelegentów i dyskutantów. zachęcamy do zaprezentowania własnych obserwacji, badań i doświadczeń w temacie wykluczenia (krótkich (max 15-min.) wystąpień). prosimy o przywiezienie ze sobą fotografii (własnych lub reprodukcji), pokazujących Państwa widzenie (wyobrażenie) wykluczenia społecznego.

 

Opłaty:
Koszt: 60 euro (pobyt/nocleg/wyżywienie/materiały) + koszty podróży (zwrot kosztów podróży w wysokości stawki zryczałtowanej ok. 140 zł. po rozliczeniu projektu). Warsztaty są dofinansowane przez Polsko—Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

Organizatorzy:

  • HVHS St.Hedwigs-Haus e.V. Institut für Migrationsund Aussiedlerfragen w Oerlinghausen
  • Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego 
  • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży


Prowadzenie:

  • Dr Dorota Płuchowska – doświadczony dydaktyk, trener i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Zakład Communication Design Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Dr Mariusz Wszołek – projektant i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Zakład Communication Design Uniwersytetu Wrocławskiego
Zapisy i kontakt
  • Formularz zgłoszeniowy: link
  • Kontakt dla uczestników z polski: e-mail
  • Kontakt dla uczestników z niemiec: e-mail
  • Miejsce warsztatów: Villa Welchen, Oerlinghausen 
Aktualności
wernisaż wystawa communication design
kto: communication design
gdzie: instytut dziennikarstwa i komunikacji społecznej